Azteb

هفت نکته برای حفظ ایمنی دستگاه اکسیژن‌ساز

نویسنده aztebadmin 2020-11-16 22:08:48 0 نظر راهنما,

هفت نکته برای حفظ ایمنی دستگاه اکسیژن‌ساز
طراحی تنفس اکسیژن مکمّل با دستگاه اکسیژن‌ساز به‌‌گونه‌ای است که فعالیتی ایمن و حیاتی باشد. با این حال، همانند همۀ انواع دستگاه‌ها، باید چند نکته را برای استفادۀ مناسب از این دستگاه یاد بگیرید.
یکی از تصورات اشتباه مربوط به مقایسه کردن دستگاه اکسیژن‌ساز قابل‌حمل با مخزن اکسیژن فشرده یا عادی است. این مخزن‌‌ها نیز تجهیزاتی برای تأمین اکسیژن مکمل هستند. اگرچه از دستگاه اکسیژن‌ساز استفاده می‌‌کنید، خطرات مشابهی نیز ندارد.
در مورد ایمنی دستگاه اکسیژن‌ساز قابل‌حمل، باید دستورالعمل زیر را در نظر بگیرید.
 
 
1- فاصلۀ ایمن دستگاه از شعله یا آتش را حفظ کنید.
در حالی که نشستن در کنار آتش روش لذت‌بخشی برای گذراندن یک شب تابستانی است، مطمئناً راه‌‌های دیگری نیز برای وقت‌گذرانی وجود دارد! آتش در اطراف اکسیژن خطرناک است. همیشه حداقل دو متر بین آتش و دستگاه اکسیژن‌ساز قابل‌حمل و لوازم جانبی آن فاصله باشد. اجاق گاز یا شمع مورد علاقۀ مارتا استوارت نیز مشمول این قاعده می‌‌شود.
2- هنگام دوش گرفتن یا استحمام، احتیاط کنید.
برای ایمنی خودتان، اصلاً نباید دستگاه اکسیژن‌ساز قابل‌حملتان خیس نشود یا در معرض هوای مرطوب قرار بگیرد. با این حال، بسته به نیازهای خاص خودتان، هنگام استفاده از دستگاه، ممکن است به‌نظرتان دوش گرفتن یا استحمام لازم باشد.
هواکش حمام، لوله‌‌های کشیده منتهی به کانولا، و سر دوش جداشونده، همگی، این تجربه را برایتان آسان‌تر - و ایمن‌تر - می‌‌کنند.
3- فاصلۀ ایمن خود از استخرها و دیگر فضاهای آبی را حفظ کنید - و آسمان را نیز زیر نظر داشته باشید!
همانند نکتۀ قبلی، نباید دستگاهتان خیس شود؛ مثلاً، ممکن است آغوش گرفتن نوه پس از استخر یا گرفتار شدن زیر باران تابستانی سبک هنگام قدم زدن در شب سبب خیس شدن دستگاه شود و باید مواظب باشید.
اگر دستگاهتان خیس شود، باید آن را خاموش کنید و بلافاصله از برق بکشید.
4- هنگام استفاده از دستگاه یا در نزدیکی آن، سیگار نکشید.
سیگار کشیدن طی اکسیژن‌درمانی خطرناک است و احتمالاً سبب آسیب می‌‌شود!
نباید بگذارید کسی در اتاق حاوی این دستگاه یا لوازم جانبی اکسیژن‌دار سیگار بکشد.
اگر می‌‌خواهید سیگار بکشید، باید دستگاه را خاموش کنید، کانولای خود را دربیاورید و به اتاق دیگری بروید و دستگاه را کنار بگذارید. اگر نمی‌‌توانید از اتاق خارج شوید، باید حداقل 10 دقیقه پس از خاموش کردن دستگاه سیگار بکشید.
5- از محصولات افشانه‌ای خودداری کنید.
هنگام استفاده از دستگاه، از محصولات افشانه دوری کنید؛ مثلا، اسپری مو، بسیاری از اسپری‌‌های بدن، و حتی برخی از خوشبوکننده‌‌های هوا از این دست محصولات هستند. محصولات افشانه بسیار اشتعال‌پذیرند.
6- در سفر، دستگاه را به‌درستی نگهداری کنید.
بله، دستگاه به شما امکان جابجا شدن را نیز می‌‌دهد! اما، در سفر چه با هواپیما، قطار یا خودرو، حتماً نگهداری دستگاه ایمن باشد. این کار مانع آسیب رساندن به خودتان، مسافران و نیز دستگاه می‌‌شود. انداختن دستگاه یا افتادن از روی صندلی یا کمد بالای سر ممکن است سبب ابطال ضمانت‌نامه شود!
7- دریچه‌‌های ورودی را نبندید.
آخرین نکتۀ ایمنی دستگاه که باید به‌خاطر بسپارید مربوط به دریچه‌‌های ورودی است. همانطور که می‌‌توانید تصور کنید، هرگونه انسداد دریچه‌‌ها ممکن است مانع عملکرد دستگاه شود، خواه لباس گشاد باشد یا کیف دستی که به جای نادرستی روی دستگاه منتقل شده باشد. در طول استفادۀ روزمره از دستگاه، به این نکته توجه کنید.

بیشتربدانید:

 

برچسب ها: اکسیژن ساز

افزودن نظر