Azteb

تفاوت بین CPAP و BIPAP چیست؟

نویسنده HostiranAdmin 2018-05-13 12:29:51 1 نظر راهنما,

دستگاه سی پپ و دستگاه بای پپ هردو دستگاه هایی برای درمان‌ آپنه خواب هستند که باعث توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب می‌شود. هر کدام از این دستگاه ها منافع منحصربه‌فردی دارد که برای درمان اختلالات تنفسی خواب استفاده می‌شود. درحالی‌که تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد، شباهت‌هایی نیز دارند.

 CPAP چیست؟

 CPAPمخفف continuous positive airway pressure یا فشار پیوسته مثبت هوا است. دستگاه سی پپ محبوب‌ترین درمان برای آپنه انسدادی خواب (OSA) است. CPAP با استفاده از فشار هوای تولیدشده توسط دستگاه از طریق لوله به یک ماسک که برروی بینی یا دهان قرار می گیرد، عمل می کند.

BiPAP چیست؟

 دستگاه بای پپ مانند دستگاه سی پپ هوا از طریق لوله به یک ماسک فرستاده می‌شود که بر روی بینی قرار دارد. درحالی‌که CPAP به‌طورکلی یک فشار واحد را ارائه می‌دهد، دستگاه بای پپ یک فشار استنشاقی و فشار معلق را ارائه می‌دهد. BiPAP نشان تجاری شرکت Respironics است.

 سی پپ بهتر است یا بای پپ؟

هر یک برای هدفی خاص استفاده می‌شوند. دستگاه بای پپ اغلب زمانی که سی پپ توسط کاربر تحمل نمی‌شود، مورداستفاده قرار می‌گیرد. فن‌آوری‌های جدیدی وجود دارد که راحتی را استفاده از  دستگاه سی پپ را افزایش می‌دهند.

دستگاه بای پپ گاهی اوقات در بیماران دارای مشکلات تنفسی (مانند ریه) مانند COPD استفاده می‌شود. تفاوت فشارها کمک می‌کند تا گاز دی‌اکسید کربن اضافی بدن از بین برود.

در کل می توان گفت سی پپ و بای پپ بسیار شبیه به یکدیگر هستند و عملکردی مشابه دارند.

دستگاه سی پپ طراحی‌شده است تا فشار هوا را از طریق سوراخ‌های بینی به عقب گلو هدایت کند تا راه هوا را باز نگه دارد. فشار قابل تنظیم است تعدادی از تغییرات پتانسیل درراه انتقال هوا وجود دارد تا جریان هوا را در طول خواب حفظ کند.

دستگاه BiPAP یا Bilevel عملکرد مشابه سی پپ دارد. با استفاده از تنظیم یکسان با لوازم CPAP، BiPAP از تنظیم فشار متفاوت استفاده می‌کند. درحالی‌که CPAP یک فشار را فراهم می‌کند، BiPAP دو فشار عرضه می‌کند. این دو فشار به‌عنوان فشار تنفسی هوازی مثبت (IPAP) و فشار خروج مثبت هوایی (EPAP) شناخته‌شده است.

دستگاه سی پپ بخریم یا دستگاه بای پپ ...

دستگاه بای پپ اغلب برای افرادی که نیاز به حمایت بیشتر تنفسی دارند استفاده می‌شود. بای پپ برای بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلب / بیماری عروق کرونر و بیماری‌های ریوی یا عصبی پزشکی تجویز می‌شود. اختلاف فشار این دستگاه برای بیماران مبتلا به اختلالات عصبی عضلانی نیز مفید است.

دستگاه بای پپ معمولاً با دونوع تنظیم عمل می کند. در هنگام دم و بازدم نظارت می‌شود. هنگامی‌که در خواب بیمار طبق حالت برنامه‌ریزی‌شده تنفس نمی‌کند، BiPAP برای ارائه اکسیژن تنظیم  می شود. این معمولاً به‌عنوان حداقل میزان نفس یا "میزان پشتیبان" تعیین می‌شود که حداقل نفس در دقیقه (BPM) را تعیین می‌کند.

این تنظیمات به‌طوری طراحی‌شده است که تنفس بیمار در هر دقیقه منظم می شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاه BiPAP این است که در زمان انقباض فشار کاهش می‌یابد. این مقدار انرژی مصرف‌شده در هنگام خروج را محدود می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، تنفس با بای پپ آسان‌تر است از سی پپ است.

بای پپ های جدید در سایز و اندازه  نیز با دستگاه‌های سی پپ مشابه هستند. آن‌ها در مورد اندازه یک جعبه غذا هستند. کم صدا و بسیار آرام هستند و طراحی‌شده‌اند تا بی صدا کار کنند تا خوابیدن را مختل نکنند. اکثر واحدهای بای پپ گزینه‌ای برای مرطوب‌کننده برای جلوگیری از خشک شدن غشای مخاطی ارائه می‌دهند.

به‌طور خلاصه، تفاوت اصلی بین ماشین‌های CPAP و BiPAP و یا Bilevel، اختلاف فشار است. درحالی‌که سی پپ یک فشار دارد. بای پپ دارای دو فشار است. معمولاً پزشک تصمیم می‌گیرد که چه نوع درمان تنفسی باید استفاده شود. مطالعه خواب اغلب در تصمیم‌گیری این فرایند کمک می‌کند.

BiPAP نشان تجاری شرکت Respironics است و شریک تبلیغاتی ASA است.

شباهت بین CPAP و BiPAP چیست؟

CPAP و Bilevel PAP هر دو از فشار هوا برای درمان اختلال تنفس خواب استفاده می‌کنند. هر دو از وسیله های مشابه مثل ماسک cpap، شیلنگ، فیلتر، مرطوب‌کننده است. هر دو دستگاه در حال حاضر نسخه قابل‌حمل را نیز دارا هستند که می‌تواند به‌راحتی حمل می‌شود. هر دو می‌توانند برای درمان آپنه خواب استفاده شوند.

بیشتربدانید:

 

 

 

برچسب ها: بای پپ

1 نظر

محسن باقریان:
18 May 2018, 01:44:31 PM
پاسخ

با عرض سلام و شادکامی احتراما به استحضار می رسانم که اینجانب محسن باقریان مدیر عامل فراطب نوین توزیع کننده تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و ارتوپدی با بیش از ده سال سابقه در استان خوزستان هستم. لذا خواهشمند است کاتالوگ ولیست محصولات را با ذکر قیمت به آدرس اینجانب ارسال نمایید از قبل با همکاری جنابعالی کمال تشکر را دارم مدیریت فراطب نوین مهندس محسن باقریان خوزستان اهواز خیابان 24متری روبروی باغ معین ساختمان اشکان طبقه اول واحد یک فراطب نوین مهندس باقریان

افزودن نظر