Azteb

دستگاه بای پپ چگونه کار می کند ؟

نویسنده mehdiadmin 2018-10-07 12:02:30 0 نظر

 ماشین BiPAP یا دستگاه بای پپ چگونه کار می کند؟

افرادی که به تشخیص دکتر آپنه خواب انسدادی، OAS، دارند، به ندرت به خوبی می خوابند. وقتی که عضلاتِ پشت در حال استراحت هستند ، راه های هوارسان بالایی ممکن است در طول استنشاق باریک شده یا بسته شوند. خروپف، به دنبال انسداد راههای هوایی، منجر به وقفه های متناوب در تنفس می شود که معروف به آپنه است. وقتی مکث به اندازه کافی طولانی یا به اندازه کافی مکرر باشد، مغز از اکسیژن محروم می شود وبه بدن دستورِ سرفه، خفگی یا نفس نفس زدن را می دهد تا چرخه تنفس مجدداً شروع شود. طبق گفته کلینیک مایو، فرد ممکن است بیدار شود و  به تنفس طبیعی خود، فقط برای تکرارِ چرخه ادامه دهد. فشار هوای مثبت دو طرفه، یا دستگاه بای پپ ، می تواند به طور موثر این چرخه خواب نامنظم را متوقف کند.

 

شناسایی BiPAP

آشنایی با دستگاه بای پپ 

اگر چه بسیاری از افراد با دستگاهِ سی پپ یا فشار هوای پیوسته مثبت، آشنا هستند، اما درمانِ بای پپ کمتر شناخته شده است. هر دو نوع دستگاه دارای واحدِ قابل برنامه ریزی هستند که هوا، ماسک  و رابط اکسیژن را که صورت و لوله متصل شده به ماسک و دستگاه را مرتبط می کند را فشرده می کند. یک دستگاه بای پپ هوای فشرده را مانندِ یک دستگاه سی پپ می فرستد، اما دارای ویژگیِ دو فشارِ متفاوت است.

توابع

دستگاه بای پپ BiPAP برای فرستادنِ هوا در فشار استنشاقی، یا IPAP، زمانی که فرد از طریق ماسک و لوله ها نفس می کشد، برنامه ریزی شده است. طبق نظرِ Emedicine، هنگامی که فرد در حال بازدم است، واحد BiPAP این تغییر را حس می کند و به یک فشار خروجِ پایینتر، یا EPAP، تغییر می کند. با ارائه مقاومت مداوم در عین حال تغییرپذیر در راههای هوایی بالا، درمانِ BiPAP از انسداد راههای هوایی که منجر به خروپف و آپنه می شود، جلوگیری می کند.

ملاحظات

افرادی که از دستگاه سی پپ استفاده می کنند باید در برابر مقاومت ثابتِ برنامه ریزی شده نفس بکشند، اما کسانی که از تکنولوژی بای پپ BiPAP استفاده می کنند، مجبور نیستند به سختی در برابرِ EPAP بازدم انجام دهند. درمانگاه Mayo می گوید: افراد مبتلا به بیماری های تنفسیِ شدید یا افرادی که قادر نیستند به فشار ثابت سی پپ CPAP سازگار شوند، ممکن است راحت تر با BiPAP درمان شوند.

فواید دستگاه بای پپ

کاربرانِ دستگاه بای پپ BiPAP از یک چرخه ی خواب راحت تر بهره می برند، بدون اینکه در معرض آپنه و خروپف قرار بگیرند، و شرکای تختِ خوابِ آنها نیز بهتر می خوابند. افرادی که از دستگاههای BiPAP استفاده می کنند، می گویند که هوشیاری بهتر، احساس خستگی کمتر، کارایی بیشتر و خلق و خوی بهتری در طول روز دارند. علاوه بر این، بر اساس گزارشِ MedlinePlus، این افراد می گویند که تمرکز و مهارت های حافظه ی آنها با درمانِ دستگاه بای پپ BiPAP بهبود یافته است. بیماریِ OAS درمان نشده می تواند باعث فشار خون بالا، سکته مغزی، بیماری قلبی عروقی و حتی مرگ شود. طبق نظر انجمن جراحان دهان و فک و صورت آمریکا، درمانِ BiPAP این خطرات بلند مدت را کاهش می دهد.

نکات لازم برای استفاده از دستگاه بای پپ

برای استفاده کنندگان جدید BiPAP، زمان می برد تا با صداهای کمپرسور هوا، احساسِ ماسک و سرپوش و دیدنِ ماشین آلات بر روی میز کنارِ تخت خواب احساسِ راحتی کنند. درمانگاه Mayo توصیه می کند که افراد با یک پزشک یا متخصص مراقبت از خواب برای داشتن بهترین نمونه و راحت ترین تنظیم بای پپ مشورت کنند.

بیشتربدانید:

 

افزودن نظر