از دستگاه ونتیلاتور چه می دانیم ؟

نویسنده HostiranAdmin 12 تیر 1399 0 نظر

 

چه زمانی از ونتیلاتور استفاده کنیم؟

ونتیلاتور می‌تواند دستگاهی بسیار مهم و حیاطی باشد. درزمانی که بیمار قادر به تنفس صحیح نیست و یا اینکه در زمانی که آن‌ها به‌هیچ‌عنوان توان تنفس ندارند،‌ دستگاه ونتیلاتور می‌تواند جان آن‌ها را نجات دهد. در ادامه قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد این دستگاه ونتیلاتور به دست بیاوریم.

 

دستگاه ونتیلاتور چیست؟

ونتیلاتور یک دستگاه پزشکی است که به عملکرد بهتر ریه‌ها کمک می‌کند. بنابراین از این دستگاه برای طیف مختلفی از مشکلات ریوی استفاده می‌شود. این دستگاه را شاید با نام‌های مختلفی مانند دستگاه کمک تنفسی و یا دستگاه تنفس نیز بشناسید.

 

چه زمانی از دستگاه ونتیلاتور استفاده می‌شود؟

نوزادان،‌ کودکان،‌ افراد بالغ و یا سالمند، همگی ممکن است برای بازه‌ای محدود از زمان، به علت بیماری و یا طول درمان، به استفاده از این دستگاه احتیاج پیدا کنند. در ادامه برخی از شرایط استفاده از ونتیلاتور را مثال خواهیم زد:

در طول جراحی:‌ استفاده از دستگاه ونتیلاتور ممکن است در طول برخی عمل‌های جراحی احتیاج باشد که نیازمند بیهوشی عمومی هستند

در زمان ریکاوری پس از جراحی: برخی افراد پس از جراحی نیز نیازمند به استفاده از ونتیلاتور هستند. این افراد ممکن است برای چند ساعت و یا حتی چند روز پس از انجام جراحی، همچنان مشکل تنفسی داشته باشند و نیازمند استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی باشند.

زمانی که نفس کشیدن برای بیمار دشوار است: شاید مهم‌ترین کاربرد دستگاه ونتیلاتور را بتوان همین مورد دانست. البته این مورد را می‌توان گزینه‌ای جامع دانست که سایر موارد نام‌برده را نیز در خود می‌گنجاند. به هرحال استفاده از ونتیلاتور برای افرادی که بنا به هر شرایطی امکان تنفس ندارند و یا اینکه تنفس برای آن‌ها دشوار است، توصیه می‌شود.

برخی از شرایطی که ممکن است نیازمند استفاده از دستگاه ونتیلاتور باشند:

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ASL) که تحت عنوان بیماری لو گهریگ نیز شناخته می‌شود.

کما و یا از دست دادن هوشیاری

آسیب و صدمه مغزی

از کار افتادن ریه‌ها

بیماری مزمن انسدادی ریه

اوردوز دارویی

سندرم نشانگان گیلن باره

عفونت ریوی

میاستنی گراویس (نوعی فلج ماهیچه‌ای)

فلج اطفال

ریه‌های تکامل پیدا نکرده (در کودکان و نوزادان)

برخی شکستگی‌ها

 

برچسب ها: ونتیلاتور

افزودن نظر

شماره تماس
شماره تماس 2