Azteb

تشک مواج مراقبتهای ویژه

تشک مواج مراقبتهای ویژه

تشک مواج 

تشک مواج که با نام تشک زخم بستر و تشک بیمارستانی نیز شناخته می شود، نوعی تشک پیشرفتهی پزشکی است. این تشک فشار وزن بیمار را در قسمت های گوناگون بدن جابجا می کند تا از آسیب رسیدن به او و ایجاد زخم بستر جلوگیری شود. از این تشک هم در مراکز درمانی و هم در خانه می توان استفاده کرد زیرا علاوه بر کمک به بیمار، به پرستار یا مراقب او نیز کمک کرده و از نگرانی های آن ها در رابطه با جابجا کردن مداوم بیمار می کاهد. از این تشک برای بیمارانی استفاده می شود که  به هر دلیلی نمی توانند در جای خود تکان خورده و جابجا شوند. از این رو استفاده از تشک زخم بستر در بسیاری از مراکز درمانی مانند بخش سوانح سوختگی، مراقبت های ویژه و بخش های دیگر بسیار رایج است.


دلایل ایجاد شدن زخم بستر

به طور خلاصه زخم بستر به 4 دلیل اصلی اتفاق می افتد:

 • فشار
 • خراشیدگی
 • ساییدگی
 • شرایط محیطی بیمار

علاوه بر این عوامل خارجی، چندین عامل درونی همچون سلامت کلی بیمار، سن و تغذیه نیز می توانند خطر ایجاد زخم بستر را افزایش دهند.

انواع تشک

استفاده از تشک های زخم بستر برای افرادی که مدت زمان زیادی را روی تخت می گذرانند، ضروری است زیرا علاوه بر ایجاد راحتی زیاد، به کاهش فشار وارد شده بر بدن کمک می کنند. انواع مختلف تشک های زخم بستر عبارتند از:

 • تشک های ایستا یا ثابت با فوم (CME)

این تشک ها کاهش فشار را از طریق ترکیب فوم های با کیفیت به کار رفته در ساختارشان انجام می دهند که منجر به کاهش خراشیدگی در اثر سایش پوست می شود. این تشک ها برای بیمارانی استفاده می شوند که خطر ایجاد زخم بستر در آنها متوسط است.

 • تشک های دینامیک بادی

این تشک ها با استفاده از پمپ سلول های هوای موجود در ساختارشان را پر و خالی کرده و اینگونه به جابجایی فشار در بدن بیمار کمک می کنند. در واقع با خالی شدن باد در یک قسمت از تشک، فشار از آن قسمت بدن برداشته می شود و این کار به طور متناوب در سرتاسر تشک انجام می شود. چرخه ای بودن این روند موجب برداشته شدن فشار از روی بیمار و کاهش خطر ایجاد زخم بستر می شود. استفاده از این تشک برای بیمارانی توصیه می شود که خطر ایجاد زخم بستر در آن ها بسیار بالا است یا بافت پوستشان آسیب دیده است. قیمت تشک های دینامیک بسته به مواد به کار رفته در ساخت و تکنولوژی پمپ آن، می تواند بسیار متفاوت باشد.

 • تشک های مواج هیبریدی (ترکیب فوم و بادی)

این تشک ترکیبی از تشک های بادی و فوم است و در برخی از مدل های آن می توان به دلخواه از هر دو حالت ثابت و متحرک آن استفاده کرد. در صورتی که سیستم تشک برقی نباشد، تشک بر اساس حرکت بیمار به صورت خودکار از حالتی به حالت دیگر تغییر پیدا می کند. این تشک ها می توانند از یک هستهی مرکزی ساخته شده با فوم ساخته شده باشند که دور آن را تشک بادی فرا گرفته باشد. در نوع دیگری از این تشک، تشک بادی در زیر و قسمت فوم در روی آن قرار می گیرد.

 • تشک نشت هوا با نرخ کنترل شده بیمارستانی (Low Air Loss Mattress )

این تشک ها نیز برای کنترل فشار از هوا استفاده می کنند اما آن را جابجا نمی کنند، بلکه برای بیمار یک سطح حمایتی با یک جریان هوا فراهم می کنند. تشک  های LAL، از طریق منافذ موجود در سلول های هوا و ساختار تشک می توانند گرما و رطوبت پوست را مدیریت کنند. این گونه، شرایط محیطی که یکی از عوامل مهم در ایجاد زخم بستر است تنظیم می شود و احتمال به ایجاد زخم بستر کاهش می یابد. این تشک ها برای بیمارانی مناسبند که امکان ایجاد زخم بستر در آن ها بسیار بالاست یا بافت پوستشان آسیب دیده است.

کاربرد

با اینکه تشک های زخم بستر یکی از تجهیزات حیاتی برای مدیریت زخم بستر هستند، بدین معنا نیست که می بایست جابجا کردن بیماران را به طور کل فراموش کنیم. با این حال استفاده از این تشک ها مزایایی دارد که عبارتند از:

 • کمک به مدیریت شرایط محیطی از طریق کاهش گرما، فشار، سایش، خراش و رطوبت
 • کاهش تغییر شکل در بافت نرم و ثابت نگاه داشتن جریان خون نزدیک به سطح نرمال
 • کمک به راحتی بیشتر بیمار
 • کمک و محافظت از کادر درمان هنگام جابجایی بیمار

استفاده از تشک های زخم بستر بیشتر برای بیمارانی توصیه می شود که در مرحلهی 3 و 4 زخم بستر قرار دارند یا بافت پوست آن ها دچار تخریب یا سوختگی شده است. از این تشک همچنین برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر و جابجایی ایمن بیماران استفاده می شود. استفاده از تشک مواج در بیمارانی که دچار سوختگی شده اند نیز رایج است، زیرا  به راحتی آن ها کمک کرده و درمانشان را تسهیل می کند.

نمایش:
مرتب کردن بر اساس:

تشک بادی ویلچر

تشک بادی ویلچر  مدل roho دارای ارتفاع 6 سانتیمتر ضد زخم بسترقابل  استفاده در حی..

0تومان

تشک تنفسی MedAir

ماژول فوقانی(upper) از یک ساختار متشکل از بافت های فضادار با قابلیت عبور دادن جریان هوا در ارتف..

0تومان

تشک سینوسی MedPrevent

تشک بیمارماژول فوقانی با طراحی سینوسی(هرمی) از پلی یورتان یا فوم حافظه دار با دانسیته مناسب تشکیل ..

0تومان

تشک فوم HR MedBase

تشک بیمار و ...این تشک از فوم سرد(HR) با دانسیته بالا تشکیل شده است که منجر به افزایش دوام و پا..

0تومان

تشک مواج تخم مرغی Apex Domus 1

تشک مواج تخم مرغیشفارش اسپانیارویه آنتی باکتریالاندازه تشک 90 در 190 سانتی مترتحمل وزن بیمار تا 130 ..

0تومان

تشک مواج تخم مرغی ASTONISH

تشک مواج تخم مرغی خانگی پیشگیری اززخم بستر سایز 90 * 200 سانتی متر خروجی هوا  5L جنس..

0تومان

تشک مواج زنیت مد ZENITHMED

تشک مواج سلولی ( یا تشک زخم بستر ) زنیت مدبرند زنیت مد ساخت کشور چین و تحت لیسانس کشور سویس می باشد...

0تومان

تشک مواج سلولی AEDA AERIA 5

تشک مواج سلولی HiCareدارای رویه آنتی باکتریالدارای سلول اضافیمناسب جهت وزن تا 120 کیلوگرمسطح زخم تا ..

0تومان

تشک مواج سلولی EURO CARE EASYFLOW

ساخت کشور لهستان HIGH CARE دارای 20 عدد سلول بادی از جنس پلی اورتان ضد تعریق و آنتی باکتریال ..

0تومان

تشک مواج سلولی NIMBUS 3

ساخت کشور انگلستان SUPER HIGH CARE دارای 24 عدد سلول بادی از جنس پلی اورتان ضد تعریق و آنتی ب..

0تومان

تشک مواج سلولی RELAX

تشک مواج سلولی    مارک :  RELAXتشک زخم بستر یا زد زخم بستردارای 15 عدد س..

0تومان