Azteb

رادیولوژی ساده

رادیولوژی ساده

رادیوگرافی ساده

اشعهی ایکس اولین بار در تاریخ 8 نوامبر 1895 توسط ویلهلم رونتگن اختراع شد و پس از آن پیشرفت های چشم گیری در این صنعت اتفاق افتاد. رادیوگرافی ساده (Plain Radiography) که با نام ایکس-ری نیز شناخته می شود، یکی از شیوه های رایج عکس برداری است که معمولا اولین تجربهی افراد در رابطه با عکس برداری پزشکی است. از این روش غیر تهاجمی، سریع و بدون درد معمولا برای مشاهدهی دقیق استخوان ها و تشخیص انواع مشکلات در بیمار استفاده می شود. در هنگام انجام عکس برداری معمولا از بیمار خواسته می شود روی میز دراز کشیده یا حتی روی سطحی صاف بایستد تا از قسمت مورد نظر دقیق و به درستی عکس برداری شود. دستگاه ایکس-ری که در واقع شبیه به لوله ای است که در آن چراغ بزرگی تعبیه شده است، قسمت مورد نظر را هدف گرفته و سریع از آن عکس برداری می کند. لازم است در هنگام عکس برداری بیمار بی حرکت باشد تا عکس گرفته شده تار دیده نشود. در برخی مواقع ممکن است از زوایای مختلف عکس برداری شود تا اطلاعات دقیق تر باشند. در نظر داشته باشید، انجام دادن رادیوگرافی برای افرادی که باردار باشند، خطرناک است و توصیه نمی شود.
تصاویر گرفته شده با اشعهی ایکس به کادر درمان در تشخیص و درمان بیماری ها کمک بسیاری می کنند. در این روش که رایج ترین و قدیمی ترین نوع عکس برداری پزشکی است، قسمتی از بدن در معرض مقدار کمی از پرتوهای یون ساز قرار می گیرند تا عکس تولید کنند. تصویر ایکس-ری با عبور اشعه از بدن و برخورد با قسمت های مختلف بدن تشکیل می شود. جذب این اشعه توسط قسمت های مختلف بدن (استخوان ها، بافت نرم و غیره) گوناگون است. برای مثال این اشعه نمی تواند به مقدار زیادی از استخوان عبور کند که منجر به سفید نشان داده شدن آن در تصاویر می شود. این در حالی است که ریه ها که بافت نرم تری دارند، در عکس تیره تر نشان داده می شوند. از تصاویر ایکس-ری برای مشاهدهی بخش های گوناگونی از بدن و بررسی صدمات و بیماری هایی استفاده می شود که شامل اندام فوقانی و تحتانی، شانه، جمجمه، ستون فقرات، نخاع، قفسهی سینه، شکم و لگن می شود.
یک تصویر رادیوگرافی ساده معمولا یک ورقهی پلاستیکی شفاف است که روی آن تصاویری سیاه و سفیدی وجود دارد و عکس رادیولوژی یا فیلم رادیولوژی نامیده می شود. پزشک برای تحلیل این عکس، معمولا آن را در مقابل نور قرار می دهد. این منبع نور دستگاهی به نام نگاتوسکوپ است. نگاتوسکوپ ها نسل جدیدی از تجهیزات پزشکی هستند که پایهی آن ها بر اساس تکنولوژی LED شکل گرفته است. از این وسیله در بخش های ارتوپد، تروما، جراحی، آنکولوژی و بخش های متنوع دیگری استفاده می شود. مزیت نگاتوسکوپ ها نسبت به نور معمولی، تکنولوژی نور به خصوص آن هاست که کمک می کند نور در تمام سطح صفحه یکسان پخش شود. لازم به ذکر است که منبع نور در تمام مدل های این دستگاه LED است .

نمایش:
مرتب کردن بر اساس:

رادیوگرافی تک دندان مارک ORIX

دستگاه رادیوگرافی تک دندان مارک ORIX مدل 70 ساخت ایتالیا  پرتابل  دارای تایمر دیج..

0تومان