Azteb

رادیولوژی پرتابل

رادیولوژی پرتابل

رادیولوژی پرتابل

از رادیولوژی قابل حمل یا پرتابل (portable) در اکثر مراکز درمانی مانند بیمارستان ها در اتاق بیماران، بخش ریکاوری، بخش مراقبت های ویژه، حیاط بیمارستان و بخش نوزادان استفاده می شود. این دسته از تجهیزات در شرایط اورژانسی یا مواقعی که بیمار به هر دلیلی نمی تواند حرکت کند استفاده می شوند. در دستگاه های رادیوگرافی پرتابل، هم از فیلم های استاندارد رادیوگرافی و هم از تصاویر دیجیتال استفاده می شود. مزیت این نوع رادیوگرافی، اندازهی کوچک و قابل حمل بودن آن به واسطه ی چرخ هایی است که زیر آن تعبیه میشود. 
رادیوگرافی در بخش تراما

بخش اورژانس یکی از مکان هایی است که استفاده از رادیولوژی پرتابل و فلوروسکوپی در آن بسیار رایج است. در این بخش از رادیوگرافی برای تشخیص زودهنگام بیماری استفاده می شود تا به سرعت روند درمان برای بیمار طی شود. این بدین خاطر است که در حوادثی مانند تصادف، سقوط، تیر خوردن، انفجار و مواردی از این دست ساعت طلایی (یک ساعت اول پس از حادثه) نقش بسیار مهمی در درمان و ریکاوری بیمار ایفا می کند. از این رو، رادیوگرافی در بخش تروما می بایست با سرعت و دقت بالایی انجام شود.
رادیوگرافی در بخش جراحی

رادیولوژی در انواع جراحی کاربرد بسیاری دارد تا در هنگام جراحی بخش هایی که در دسترس و قابل دیدن نیستند، از طریق تجهیزات رادیوگرافی مشاهده شوند. همچنین در شرایطی که ابزار جراحی در محل جراحی جا بمانند، می توان با استفاده از رادیولوژی آن ها را پیدا کرد و از بدن خارج نمود.

رادیوگرافی سیار

در برخی مناطق ، رادیولوژی های سیار وجود دارد که دستگاه در خودرو قرار می گیرد. همچنین بیمارستان های کوچک یا مراکز درمانی در مناطق روستایی با استفاده از رادیوگرافی سیار می توانند در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

مزایای رادیوگرافی قابل حمل

استفاده از رادیوگرافی پرتابل در سال های اخیر افزایش بسیاری داشته است زیرا مزایای بسیاری هم برای بیمار و هم برای کادر درمان و بیمارستان به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

سیار و در دسترس بودن 

یکی از بزرگترین مزایای این دسته از تجهیزات، عدم نیاز به جابجایی و حرکت زیاد بیمار است. در بسیاری از موارد حرکت دادن بیماران تا بخش رادیولوژی به خصوص در بخش تروما، می تواند اثرات مضری روی آن ها داشته باشد. این تجهیزات از حمل و نقل های غیر ضروری و تغییر وضعیت بیماران جلوگیری می کند. زیر بسیاری از دستگاه های رادیولوژی سیار، چرخ هایی تعبیه می شود که حمل و نقلشان را آسان می کند. همچنین برخی از این دستگاه ها برای کار کردن حتی نیاز به برق ندارند. برخی از مدل های این تجهیزات تاشو هستند و می توان آن ها را برای اشغال فضای کمتر تا کرد. لازم به ذکر است که این تجهیزات، وزن کمتری نسبت به دیگر دستگاه های رادیولوژی دارند. مزیت دیگر رادیولوژی پرتابل قابلیت عکس گرفتن از بیمار در حالت ایستاده، نشسته یا دراز کشیده است که به آسایش و راحتی بیمار کمک می کند.
سرعت

استفاده از تجهیزات رادیولوژی پرتابل برای عکس برداری نیاز به انتظارهای طولانی را از میان بر می دارد، زیرا بسیار سریع تر از همتای غیر پرتابل خود است. نتایج  در این دستگاه ها در کمتر از 20 دقیقه حاضر می شوند که به تشخیص به موقع و شروع سریع روند درمان بسیار کمک می کند.

ایمنی

میزان اشعهای که بیمار و کادر درمان در معرض آن قرار می گیرند، در رادیولوژی پرتابل کمتر است که منجر به آسیب کمتر برای هر دو طرف می شود. همچنین سپری که در قسمت جلویی دستگاه قرار دارد از پراکنده شدن این تشعشعات جلوگیری می کند.

صرفه جویی در هزینه

حمل و نقل بیماران امری هزینه بر است که استفاده از تجهیزات قابل حمل رادیولوژی می توانند به کاهش این هزینه ها کمک کند. این تجهیزات علاوه بر کاهش استفاده از آمبولانس و وسایل حمل و نقل، با جلوگیری از اتلاف زمان کادر درمان برای جابجایی بیماران به کاهش هزینه های کلی بیمارستان کمک می کند.

کیفیت تصاویر

تجهیزات رادیولوژی پرتابل تکنولوژی پیشرفته ای دارند که منجر به دریافت تصاویری با کیفیت بالا در مدت زمانی کوتاه می شود. در دستگاه هایی که از فیلم رادیولوژی استفاده نمی کنند، یک اسکنر لیزری وجود دارد که دارای صفحه ها و کاست های فسفری است و پس از مصرف می توان اطلاعات را از روی آن ها پاک کرد.
بهبود مراقبت از بیمار

تکنولوژی تصویربرداری دیجیتال دستاوردهای همچون صرفه جویی در زمان، بهبود کیفیت در تصاویر و افزایش دقت در اطلاعات شده است. دیگر نیازی به انتظارهای طولانی برای جواب آزمایش ها نیست و جواب های دقیق آزمایش ها به سرعت در اختیار بیمار و کادر درمان قرار می گیرد. در کل مزایای این تجهیزات منجر به افزایش کیفیت خدمات در مراکز درمانی و نجات جان افراد بسیاری می شود.

نمایش:
مرتب کردن بر اساس:

رادیوگرافی تک دندان مارک ORIX

دستگاه رادیوگرافی تک دندان مارک ORIX مدل 70 ساخت ایتالیا  پرتابل  دارای تایمر دیج..

0تومان