Azteb

کوتر جراحی

کوتر جراحی

الکترو کوتر

با پیشرفت تکنولوژی، علم پزشکی نیز در ابعاد گوناگون پیشرفت کرده و روش های ایمن و بهتری برای جراحی به وجود آمده است. برای انجام عمل های جراحی ایمن و موفق، تجهیزات پزشکی مناسب و مدرن، از مهم ترین عوامل هستند. یکی از  این تجهیزات، دستگاه الکترو کوتر است که به آن کوتر گرمایی نیز گفته می شود. در دستگاه الکترو کوتر، مقدار ولتاژ، توان، نوع پروب و مقدار گرمایی که تولید می شود بستگی به کاربردی دارد که از دستگاه استفاده می شود. از این دستگاه برای ایجاد برش و جلوگیری از خونریزی در اتاق عمل به طور گسترده استفاده می شود. این کاربرد می تواند سوزاندن، بریدن، از بین بردن، خشک کردن و نکروز انعقادی ( ایجاد لخته) بافت مورد نظر باشد. همچنین دستگاه الکترو کوتر برق را بسته به نوع استفاده، با جریان ثابت یا متناوب اعمال می کند.

نحوه ی کار

روش کار کوتر به این صورت است که در این دستگاه، جریان مستقیم یا متناوب برق از یک الکترود با سیم فلزی مقاوم عبور کرده و گرما تولید می کند. با اعمال جرقه های الکتریکی، الکترود گرم شده و میان پروب و بافت، گرما متمرکز می شود. این عمل منجر به ایجاد حرارت در محل مورد نظر می شود و بافت زنده در درجه های متفاوتی می سوزد یا لخته می شود. از این دستگاه در جراحی های متفاوتی مثل جراحی های پلاستیک، اورولوژی، گوش و حلق و بینی، جراحی چشم و جراحی پوست استفاده می شود.

مزایا

استفاده از دستگاه الکترو کوتر نسبت به سوزاندن بافت با مواد شیمیایی بهتر است زیرا مواد شیمیایی ممکن است به مجاورت بافت ها رسوخ کرده و سطحی بیشتر از محدوده ی مورد نیاز را بسوزانند. سوزاندن بافت با کوتر بسیار امن و قابل اطمینان است و عموما در جراحی ها از این روش برای سوزاندن بافت های خطرناک یا موارد دیگر استفاده می شود. از این دستگاه همچنین با سوزاندن رگ های خونی، برای توقف خونریزی استفاده می شود. پروب های دستگاه کوتر نسبت نوع استفاده ی جراح، می توانند در شکل ها ، طرح ها و اندازه های گوناگون استفاده شوند. از دیگر مزایای استفاده از الکترو کوتر، امکان انعقاد خون به صورت همزمان با ایجاد برش در بافت مورد نظر است که به جراح اجازه می دهد بافت بیمار را شفاف و راحت ببیند. همان طور که می دانیم، این ویژگی توسط چاقوی جراحی دستی امکان پذیر نیست.

علاوه بر این، در این روش، جریان برق از بدن بیمار عبور نمی کند، از این رو استفاده از آن برای بیمارانی که از دستگاه های الکتریکی مثل ضربان ساز یا پیس میکر (Pacemaker) استفاده می کنند، کاملا امن است. در واقع می توان گفت دستگاه الکترو کوتر برخلاف الکترو سرجری تداخل الکترو مغناطیسی ایجاد نمی کند.


اجزای تشکیل دهنده ی دستگاه الکترو کوتر

قلم تک قطبی

الکترو کوتر با انواع قلم های تک قطبی سازگار است و پزشک با استفاده از یک الکترود کار درمانی را انجام می دهد. همچنین برای اینکه از سوختگی های الکتریکی جلوگیری شود، خروجی مدار دستگاه سطح بزرگی دارد. مقدار گرمای تولیدی توسط دستگاه به عواملی همچون اندازه ی سطح بافت مورد نظر، تنظیمات دستگاه، قدرت فرکانس، مدت زمان استفاده و شکل موج وابسته است. لازم به ذکر است که جریان ثابت نسبت به جریان متناوب گرمای بیشتری تولید می کند و در صورتی که لازم باشد در بافت برش ایجاد شود به فرکانس بیشتری نسبت به فرکانس لازم برای انعقاد خون نیاز است.

پنست دو قطبی

جریان برق را از بین سر پروب ها عبور می دهد و از طریق اعمال فشار با نوک پروب،  بافت مورد نظر را منعقد می کند. مزیت پنست دو قطبی بدنه ی عایق آن است که کار جراح را راحت کرده و دست او را نمی سوزاند. 

الکترود 

الکترودها در سایزها، شکل ها و اندازه های گوناگونی طراحی می شوند که هرکدام کاربرد متفاوتی دارد. این الکترودها قابلیت چرخش در جهات مختلف دارند که به جراح کمک می کند تا راحت تر از دستگاه استفاده کند.

صفحه بیمار (پلیت کوتر)

این صفحه ی منعطف از جنس سیلیکون رساناست و انتخاب اندازه ی آن به مواردی همچون توان مورد نیاز وابسته است.

 پدال پایی

 این پدال ضد آب و حرارت است و می تواند در محیط هایی که در آن ها احتمال اشتعال دارد نیز استفاده شود. با استفاده از پدال می توان ژنراتور ها را فعال کرد.


نمایش:
مرتب کردن بر اساس:

الکتروکوتر متین MATIN مدل KS400

الکتروکوتر متین مدل  KS400 : این دستگاه مونو پولار و بای پولار جهت ایجاد برش و جلوگیری از ..

0تومان