Azteb

چراغ جراحی

چراغ سیالیتیک

 چراغ سیالیتیک که به آن لامپ جراحی یا چراغ اتاق عمل نیز می گویند از ابتدایی ترین نیازهای اتاق عمل است. این چراغ ها نور لازم را در اتاق های جراحی تامین می کنند و به گونه ای طراحی می شوند که محل جراحی را هر قدر هم کوچک باشد، در ابعاد و اعماق متفاوت به خوبی در دید کادر جراحی قرار بدهند. انتخاب چراغ مناسب برای راحتی جراح و کارکنان اتاق عمل و همچنین آسایش بیمار ضروری است. این چراغ باید به گونه ای طراحی شود که تمام تمرکز و توجه تیم جراحی بر محل عمل باشد. در کل، نوری که توسط چراغ سیالیتیک دریافت میکنیم می بایست شبیه نور روز باشد، گرما تولید نکند و قدرت نفوذ بالایی داشته باشد.

 


توضیح محصول

این چراغ می تواند از یک یا چند حباب لامپ (قمر) تشکیل شده باشد که به یک بازوی متحرک و یا ثابت متصل اند. تجهیزات این چراغ می تواند به صورت ثابت روی سقف یا دیوار قرار بگیرد یا متحرک باشد. انواع چراغ های جراحی عبارتند از تنگستن، کوارتز، زنون هالوژن و LED ها (دیود های اشاعه دهنده ی نور). بازوها به اجازه می دهند محل قرارگیری چراغ را به راحتی تنظیم کند و جراحی را در شرایط ایده آل انجام دهد. 

 

نکات مهم در رابطه با چراغ جراحی

روشنایی مناسب و درست به عوامل زیادی وابسته است. هماهنگی این عوامل در کنار هم قدرت دید را در محل جراحی افزایش داده و خستگی چشم را کاهش می دهند. برخی از این عوامل عبارتند از:

      درخشندگی

      مدیریت سایه

      حجم

      دما

      ساختار کاربردی و ساده

درخشندگی

روشنایی مناسب در اتاق عمل برای دید کافی هنگام جراحی ضروری است. یکی از مهم ترین ویژگی های نور این چراغ این است که باید با تولید نوری مشابه نور روز، از خطای رنگی جلوگیری کند. بهتر است این درخشندگی یکدست و با حداقل میزان روشنایی باشد تا چشم جراح خسته نشود. شدت روشنایی نور بر حسب لوکس یا فوت اندازه گیری می شود که در واقع هر فوت کندل معادل۱۰/۷۶ لوکس است. بیشترین اندازه ی درخشندگی که در یک متری منبع نور قرار دارد،  می بایست بین 40 هزار تا 160 هزار لوکس باشد.

 

مدیریت سایه

آنچه در مدیریت سایه اهمیت دارد، نور زیر چراغ است که کادر جراحی به آن نیاز دارد و توان چراغ به تنهایی کافی نیست. در واقع، کیفیت چراغ سیالیتیک به مقدار نور سودمند درون حفره مرتبط است. دو نوع سایه وجود دارد: سایه ی پراکنده و کانتور. سایه های پراکنده در دید اختلال ایجاد می کنند در حالی که سایه های کانتور به ما در سنجش حجم و عمق می کنند. نور موثر و مناسب، سایه های پراکنده را کاهش داده و سایه های کانتور را بیشتر می کند. سایه های پراکنده در اثر عوامل متفاوتی ایجاد می شوند: سطح منبع نور، زاویه ی تابش نور به سطح ناحیه ی جراحی، محلی که نور به آن می تابد و تعداد منابع نور. هر چه تعداد شعاع های نوری بیشتر باشد، کیفیت سایه و دید جراح بهبود می یابد. در آخر باید در نظر داشت، حباب های لامپی باید به گونه ای قرارگیری شوند که سایه ی پراکنده ایجاد نشود و نور کانونی درخشندگی لازم را تولید کند.

 

حجم نور

از آن جایی که حفره ی (cavity) جراحی مسطح نیست، جراح ها به نور از سه جهت مختلف نیاز دارند.  ادغام چند منبع نور که به طور هماهنگ و با قدرت یکسان در ارتفاعات متفاوت، نور ساطع کنند، باعث می شود حجم یکنواختی از نور ایجاد شود. یک چراغ جراحی ایده آل، می بایست بیشترین حجم نوری را در حفره داشته باشد حتی اگر در فاصله ی یک متری از محل جراحی قرار داشته باشد.

 

 مدیریت گرما

بسیار مهم است که حرارت تولیدی لامپ های جراحی کنترل شود. حرارت چراغ جراحی را می توان از سر چراغ و محل جراحی اندازه گیری کرد. نور نوعی انرژی است، از این رو برای جلوگیری از خشک شدن بافت بدن، مدیریت گرما الزامی است. مدیریت گرما معمولا توسط فیلترها، هالوژن یا هر دو انجام می گیرد. گرمایی می تواند برای جراح ها ایجاد ناراحتی کند و بافت بدن را خشک کند، از این رو استفاده از LED ها در اتاق عمل بیار رایج شده است. این چراغ ها اشعه های مضر مادون قرمز تولید نمی کنند و گرمای کمتری به محیط می دهند. قاعدتا هرچه روشنایی بیشتر باشد، انرژی تابشی بیشتر خواهد بود. چراغ های جراحی با کیفیت، میزان گرما را کاهش می دهند تا جراح راحت تر جراحی را انجام دهد و نتایج عمل بهتر باشند.

 

انواع چراغ های سیالیتیک

 چراغ های جراحی را می توان از سه منظر دسته بندی کرد: نوع چراغ، نحوه ی قرارگیری و تعداد قمر.

نوع لامپ:

      معمولی (تابشی)

      LED

نحوه قرارگیری:

      سقفی

      دیواری

      پایه ی زمینی

با این حال برخی مدل ها تنها به یک سبک قرارگیری محدود نمی شوند و می توانند به هر سه صورت تعبیه شوند.

مورد دیگر تعداد قمر است. هر چراغ جراحی (سیالیتیک) از چند حباب لامپ تشکیل می شود که مجموع ان ها را قمر می نامند. قمر ها را می توان استریل کرد تا پزشک با تنظیم دلخواه و لازم بتواند در حین عمل دید مناسبی داشته باشد. دسته بندی چراغ ها بر اساس تعداد قمر بدین گونه است:

      تک قمر

       دو قمر

        سه قمر

جهت مشاوره در انتخاب و خرید انواع چراغ های جراحی ، با کارشناسان ما در آزطب تماس حاصل فرمایید.

نمایش:
مرتب کردن بر اساس:

چراغ 4 شعله SKYLUX مدل CRYPTON CREATO

چراغ پرتابل 4 شعله مارک SKYLUX مدل CRYPTON CREATO ساخت ژاپن تک قمر دارای ریل تنظیم ارتف..

0تومان

چراغ 4 شعله پرتابل ASCOR

چراغ پرتابل 4 شعله مارک ASCOR ساخت لهستان دارای 60000LUX  نور سرد دارای تنظیم شدت نو..

0تومان

چراغ 5 شعله APPOLON

چراغ 5 شعله مارک APPOLON ساخت ژاپن 90000 LUX دارای تنظیم و شدت فوکوس نور دارای فیلتر بز..

0تومان

چراغ 5 شعله پرتابل سها طب

 چراغ 5 شعله  پرتابل  مارک سها طب ساخت ایران دارای فیلتر های نور سرد 70000..

0تومان

چراغ تک لامپ مارک MARTIN

چراغ تک لامپ پرتابل مارک MARTIN مدل 200 ساخت آلمان 50000 LUX دارای فیلتر نور سرد مخصو..

0تومان

چراغ جراحی سقفی SKYTRON مدل GRAND RAPIDS MI

چراغ جراحی سقفی اتاق عملچراغ جراحی مارک SKYTRON  سقفی ساخت ژاپن مدل GRAND RAPIDS MIدارا..

0تومان

چراغ جراحی سقفی Tekno Atria 3

چراغ جراحی سقفیساخت کشور آلمانتمام LEDدارای سه شعلهدارای سیستم کنترل شدت نو..

0تومان

چراغ سقفی 5 شعله مارک HANALUX

چراغ سقفی 5 شعله  مارک HANALUX ساخت کشور آلمان مدل تک قمر دارای 100 هزار LUX شدت نور..

0تومان

چراغ سقفی 7 شعله مارک HANALUX

چراغ سقفی 7 شعله مارک HANALUX ساخت آلمان تک قمر سقفی به همراه ستون و پایه سقفی میزان نور ..

0تومان