Azteb

اره ارتوپدی

اره ارتوپدی


اره و دریل ارتوپدی

با پیشرفت علم پزشکی، تجهیزات پزشکی نیز روز به روز پیشرفته تر می شوند و ابزار قدرتی بیشتری در اتاق عمل استفاده می شوند که به مرور از الزامات جراحی به حساب می آیند. در جراحی ارتوپد، از انواع مختلف ابزار قدرتی مثل اره و دریل استفاده می شود که هر کدام کارکرد به خصوصی دارند.

 از اره ها و دریل های ارتوپدی برای برش استخوان، جمجمه، بافت بدن یا سوراخ کردن استخوان ها استفاده می شود تا بتوان به راحتی پین ها و پیچ های جراحی را به استخوان متصل کرد. این ابزار بنا بر نوع استفاده در طرح ها و اندازه های متفاوتی ارائه می شوند. با این حال لازم است وزن کمی داشته باشند تا جراح در حین عمل های جراحی طولانی خسته نشود و عمل را به راحتی انجام دهد. اجزای تشکیل دهنده ی این ابزار معمولا شامل هند پیس، باتری، و انواع اره مثل اره های نوسانی و رفت و برگشتی هستند. 

ابزار قدرت امروزه در تمام جنبه های جراحی ارتوپد استفاده می شوند و تغییرات زیادی داشته اند. این تغییرات به خصوص در اندازه و وزن آن ها بوده تا استفاده از آن ها راحت تر باشد و موجب بهبود کیفیت در روند جراحی شود. این ابزار از طراحی های مدرنی بهره می برند که باعث می شود در عین سبکی، ارگونومی به خصوصی داشته باشند تا استفاده از آن ها آسان تر و اثر گذار تر باشد. در این راستا تلاش شده است تا در ساخت آن ها از آلیاژهای سبک تری استفاده شود که پس از استفاده ی مکرر، گرمای کمتری تولید می کنند. همچنین دستگاه های بادی جای خود را به دستگاه های شارژی و خوش ساخت تری داده اند. می توان گفت دستگاه های برقی مدرنی که امروزه استفاده می شوند، عملکرد پایدار تری داشته و راحت تر  مونتاژ می شوند که کار کادر جراحی را راحت می کند.

مزیت دیگر این اره ها و دریل های برقی، دقت بالای آن هاست که موجب بهبود تکنیک و سطح هندسی استخوان بری می شود. همچنین دریل های برقی به دلیل سرعت بالا نسبت به نوع دستی، در غشای استخوان شیار ثابتی ایجاد می کنند. برای جلوگیری از عفونت و مردن بافت استخوان در اثر بالا رفتن موضعی دما، تجهیزات جدید با موتور های سرد کننده ی قوی و موثری ساخته می شوند که دمای سطح بافت را به حداقل می رسانند.

امروزه ابزار قدرت، بخش یکپارچه ای از جراحی ارتوپد را تشکیل می دهند و از ابزار کلیدی تجهیزات جراحی در بسیاری از عمل های جراحی امروزه به شمار می روند. از این رو لازم است، در حین انتخاب دریل یا اره ی ارتوپدی نوع جراحی، طراحی ابزار، ایمنی بودن آن و سهولت استفاده از آن در نظر گرفته شود تا جراحی با کیفیت بالا انجام بگیرد.

انواع اره ها و دریل های ارتوپدی

اره ها و دریل های ارتوپدی را می توان از جنبه های مختلفی طبقه بندی کرد، برای مثال از لحاظ وزن به دو دسته ی سبک و سنگین تقسیم بندی می شوند. نوع سنگین معمولا برای استفاده روی استخوان های بزرگ استفاده می شود؛ در حالی که مدل سبک تر برای استخوان های کوچک تر به خصوص جراحی دست، بازو، پا و مچ پا مورد استفاده قرار می گیرد. ابزاری که برای استخوانهای بزرگتر استفاده می شوند معمولا در مقایسه با ابزار کوچک تر، نیروی گشتاور و CPM بیشتری دارند. با این حال توان این ابزار می تواند بسته به نوع دستگاه متفاوت باشد.

این ابزار قدرتی را همچنین می توان بر اساس منبع انرژی شان به 4 دسته تقسیم بندی کرد: برقی، شارژی، بادی (پنوماتیک) و دستی.

استفاده از نوع شارژی که با باتری کار می کند، آسان است زیرا به سیمی متصل نیست و به راحتی می توان آن را جا به جا کرد. معمولا نوع باتری در دریل های شارژی، نیکل-کادیوم یا  لیتیوم-یون است که در عین اینکه اندازه شان کوچک است، کیفیت بالا و عمر طولانی ای دارند. لازم به ذکر است عمر باتری های لیتیومی از دیگر انواع باتری بیشتر است و همچنین لازم است پس از هر بار استفاده از دریل های شارژی، باتری ها دوباره شارژ شوند.

نوع دیگر، اره ها و دریل های بادی اند که علاوه بر سبک بودن، محدودیت زمانی برای جراح تعریف نمی کنند و نیازی به شارژ شدن ندارند؛ اما لازم است در اتاق های عمل نصب شوند.

در نوع برقی یا الکتریکی جوانب احتیاط مثل تعبیه ی فیوز داخلی به خوبی رعایت شده تا از آسیب های غیر مترقبه جلوگیری شود.

هر کدام از این ابزار با ضمائم متفاوتی ارائه می شوند و بسته به نوع کارکرد می توان از سرهای متفاوتی برای آن ها استفاده کرد. تعویض سریع این سرها از دیگر مزایای استفاده از ابزار قدرتی مدرن است.

نمایش:
مرتب کردن بر اساس:

ست اره و دریل قابل شارژ TK 101 RC

اره استخوان بر شارژی همراه دو عدد باطری 12 ولت تیغه اره در سایزهای مختلف دریل کج مخصوص ریمر ک..

0تومان