مشکل تنفسی ندارم؛ آیا هنوز باید از اکسیژن استفاده کنم

نویسنده aztebadmin 27 آبان 1399 0 نظر آموزش,

مشکل تنفسی ندارم؛ آیا هنوز باید از اکسیژن استفاده کنم؟

 

 افرادی که برای مدتی از اکسیژن استفاده کرده‌اند غالباً این سوال را می‌پرسند که «آیا هنوز نیازمند استفاده از اکسیژن هستند؟» زمانی که پزشک دستور استفاده از اکسیژن را می‌دهد معمولاً به این نکته اشاره نمی‌کند که چه مدت باید از آن استفاده کنید و چگونه می‌توان فهمید که دیگر به آن نیازی ندارید. اگر این مسئله شما هم است، اطلاعات زیر می‌تواند به شما در گفتگو با پزشکتان در مور زمان درست برای عدم استفاده از اکسیژن کمک کند.

 «احساس می‌کنم دیگر به اکسیژن نیاز ندارم.» هیچ وقت نباید بر اساس احساس درونی خود تصمیم‌گیری کنید. برخی از افراد با میزان نرمال اکسیژن خون هم علایمی مانند تنگی نفس یا دشواری در تنفس را تجربه می‌کنند. افراد دیگر با میزان پایین اکسیژن خون ممکن است هیچ علایمی را نشان ندهند. هر چند که علایم برای نظارت و تصمیم‌گیری بسیار مهم هستند، با این وجود نباید تصمیم‌گیری را تنها بر اساس علایم انجام دهید. تنها راه مطمئن برای تصمیم‌گیری، اندازه‌گیری میزان اکسیژن خون است.

 

 

 

 چگونه میزان اکسیژن خون اندازه‌گیری می‌شود؟ دو شیوه برای سنجش میزان اکسیژن خون وجود دارد. روش اول که به سنجش گاز خون شریانی (ABG) معروف است از طریق نمونه گیری خون سرخرگ انجام می‌شود. ایراد اصلی این روش این است که میزان اکسیژن خود را تنها در زمان نمونه‌گیری نشان می‌دهد. میزان اکسیژن خون در بیشتر افراد با مشکلات قلبی - ریوی بسته به فعالیتی که انجام می‌دهند متغییر است. در نتیجه ABG می‌تواند در زمان استراحت (که معمولا زمان نمونه‌گیری است) میزان کافی اکسیژن خون را نشان دهد، اما قادر به نشان دادن سطح اکسیژن در زمان‌هایی مانند راه رفتن یا خوابیدن نیست که معمولا درآن سطح اکسیژن پایین است. 
روش دوم آکسی‌متری  است که از طریق قراردادن یک ضربان‌سنج (پروب) کوچک روی انگشت یا گوش انجام می‌شود. پروب به یک جعبه کوچک متصل است و بصورت پیوسته میزان اکسیژن موجود در خون را ثبت می‌کند. بزرگترین مزیت استفاده از این شیوه این است که به پزشک اجازه دیدن میزان دقیق اکسیژن خون را در زمان‌های مختلف مانند زمان راه رفتن می‌دهد. در حقیقت برای اندازه‌گیری دقیق و صحیح باید میزان اکسیژن خون را در زمان‌های مختلف مانند، استراحت، فعالیت، و زمان خواب که سطح آن متغییر است اندازه‌گیری کرد. اگر نتایج نرمال باشند، پزشک احتمالا دستور عدم استفاده از اکسیژن را می‌دهد. با این وجود هیچ وقت نباید بدون انجام آزمایش استفاده از اکسیژن را متوقف کنید.

اگز میزان اکسیژن خون شما پایین است، عدم استفاده از اکسیژن منجر به ایجاد فشار روی قلب، و بر طبق پژوهش‌ها کاهش عمر می‌شود.

 

اگر بدون انجام آزمایش استفاده از اکسیژن را متوقف کنم چه اتفاقی می‌افتد؟ بر طبق پژوهش‌های انجام گرفته، اگر در زمان پایین بودن میزان اکسیژن خون از اکسیژن رسانی استفاده نکنید در مقایسه با افرادی که بطور صحیح از آن استفاده می‌کنند زندگی کوتاه‌تر و کم کیفیت‌تری خواهید داشت. اکسیژن پایین کل اعضای بدن بخصوص قلب را تحت فشار قرار می‌دهد. افزایش فشار داخل قلب باعث بزرگتر شدن آن و در نتیجه عدم کارکرد صحیح قلب می‌شود، شرایطی که به کورپولمونل  یا بیماری عروقی - ریوی قلب معروف است. از این رو عدم استفاده از دستگاه اکسیژن رسانی مشکلی بیشتر از تنگی نفس ایجاد می‌کند و بر کل بدن تاثیر منفی می‌گذارد.
 
 
 اگر پزشک اجازه عدم استفاده ندهد آیا شخص دیگری می‌تواند آن را بردارد؟ استفاده از اکسیژن برای شما و با دستور پزشکتان تجویز شده؛ از این رو، عدم استفاده از آن نیاز به موافقت پزشک دارد. تنها راه دیگر امضای یک قرارداد رفع مسئولیت است. چنین قراردادی باعث رفع مسئولیت پزشک و افراد دیگر در قبال پیشامدهای تصمیم‌گیری شما برای عدم استفاده از اکسیژن برخلاف دستور پزشک می‌شود.
 چگونه می‌توانم آزمایش اندازه‌گیری اکسیژن خون را انجام دهم؟ می‌توانید مستقیماً با پزشکتان تماس بگیرید یا از مشاور درمانی خود بخواهید پزشک شما را در جریان بگذارد. پس از موافقت پزشک، اقدامات لازم برای انجام آزمایش انجام خواهد شد. گاهی اوقات تغییر سبک زندگی برای استفاده از اکسیژن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اگر در استفاده از آن دچار مشکل شدید با درمانگر تنفسی خود مشورت کنید، در اکثر مواقع آنها راه‌حل‌های خوبی برای رفع مشکلات توصیه می‌کنند. آرزوی ما سلامتی و بهبود شرایط شماست. در صورت داشتن پرسش‌های دیگر هر زمان که بخواهید می‌توانید با ما تماس بگیرید.

افزودن نظر

شماره تماس
شماره تماس 2