زندگی با تراکئوستومی؛ روش مراقبت از بیمار تراکئوستومی

نویسنده HostiranAdmin 02 تیر 1398 1 نظر راهنما,

اگر شما یا یکی از بستگانتان اخیراً در بیمارستان تراکئوستومی کرده باشید، ممکن است سؤالات زیادی در مورد آینده داشته باشید. بسیاری از مردم برای مدتی طولانی با تراکئوستومی زندگی می‌کنند (اغلب به‌طور خلاصه«trac» نامیده می‌شود). تجربه هر شخصی با توجه به اینکه چرا آن‌ها به تراکئوستومی نیاز داشته‌اند و با توجه به اینکه به چه چیزی در آینده نیاز دارند، متفاوت خواهد بود. با این حال، اگر تراکئوستومی دارید، اغلب نیاز است که کمی تغییرات در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید و برای تضمین مراقبت کافی به‌خوبی برنامه‌ریزی کنید.

می‌توانم با تراکئوستومی به خانه بروم؟

برخی از بیماران با تراکئوستومی قادر به رفتن به خانه هستند. یکی از عوامل مهم در بازگشت به خانه این است که آیا هنوز به دستگاه تنفس (ونتیلاتور) نیاز دارید تا به شما در تنفس کمک کند. عوامل دیگر نیز شامل این هستند که آیا شما و یا پرستارتان قادر به رسیدگی به نیازهایتان هستید و اینکه میزان سلامتی شما چقدر است.

 • اگر برای آسیب و یا انسداد به تراکئوستومی نیاز داشتید و سلامتی شما به‌اندازه کافی خوب است، ممکن است بتوانید به‌طور مستقیم از بیمارستان به خانه برگردید.
 • اگر تراکئوستومی به این دلیل قرار داده شده است که نمی‌توانستید بدون کمک یک دستگاه ونتیلاتور تنفس کنید، ممکن است لازم باشد که برای مدتی طولانی به یک مرکز مراقبت‌های حاد بروید.

کارکنان مرکز مراقبت بلندمدت می‌توانند به شما کمک کنند که دیگر از دستگاه ونتیلاتور استفاده نکنید و خودتان به‌تنهایی قادر به تنفس باشید. اگر نتوانید به‌سادگی استفاده از ونتیلاتور را قطع کنید، یک برنامه با شما برای نیازهای مراقبتی‌تان تنظیم خواهد شد. اگر در نهایت قادر باشید که استفاده از دستگاه ونتیلاتور را قطع کنید، ممکن است بتوانید به خانه بروید حتی اگر لوله تراکئوستومی داشته باشید.

 • در بعضی موارد، افرادی که هنوز به یک ماشین تنفس نیاز دارند، می‌توانند با برنامه‌ریزی و آموزش دقیق به خانه بروند.

چگونه می‌توانم در خانه از تراکئوستومی مراقبت کنم؟

شما و پرستارتان باید آموزش ‌دیده باشید و مهارت‌های خود را بررسی کنید تا بتوانید به‌طور ایمن از تراکئوستومی در خانه مراقبت کنید. بعضی از فعالیت‌های مورد بحث عبارت‌اند از:

 • تمیز کردن: بخش عمده‌ای از مراقبت‌ از تراکئوستومی، تمیز کردن روزانه است. در بیمارستان، کارکنان محل و لوله تراکئوستومی را تمیز می‌کنند. در خانه، شما مسئول بخش اعظمی از پاک‌سازی روزانه خواهید بود. می‌توانید از یک پرستار برای کمک کردن استفاده کنید. چگونه باید لوله و استوما (سوراخ ایجادشده در گردن و مجرای تنفسی) تراک را تمیز کنید بسته به نوع لوله‌ای که دارید و بسته به اینکه آیا هنوز به دستگاه تنفس متصل هستید یا خیر. به‌طور کلی، لوله‌های تراک با یک کانولای داخلی باید به‌طور منظم تمیز شوند تا از انباشته شدن مخاط خشک‌شده جلوگیری شود. پوست اطراف استوما و گردنتان نیز باید ۲ تا ۳ بار در روز تمیز شود تا خلط خشک‌شده پاک شود و از رطوبت اضافی در گردن جلوگیری شود چون می‌تواند باعث خارش شود.
 • ساکشن کردن: شما و پرستارانتان باید نحوه ساکشن کردن را آموزش ببینید تا بتوانید ترشحاتی را پاک کنید که با سرفه کردن از بین نمی‌روند. ساکشن کردن ممکن است موجب سرفه شود و شما یک احساس موقتی از تنگی نفس داشته باشید. در طول زمان، شما با این احساس آشنا می‌شوید و قادر به مدیریت آن خواهید بود. اگر رنگ خلط شما تغییر می‌کند، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • دوش گرفتن: وقتی با تراکئوستومی دوش می‌گیرید باید خیلی مراقب باشید. برای جلوگیری از ورود آب به ریه‌ها، باید دهانه مجرا در گلویتان و لوله تراک را با پوشش ضد آب بپوشانید. قبل از اینکه به خانه بروید، باید این تدارکات را تهیه کنید.
 • تغییرات لوله: بسته به نوع لوله تراکئوستومی و توصیه تیم پزشکی‌تان، لوله باید برای هر ۱ تا ۳ ماه با یک نمونه جدید تعویض شود. یک پزشک (مانند دکتر گوش و گلو و بینی، دکتر ریه یا درمانگر تنفسی) معمولاً اولین تعویض در بیمارستان را انجام می‌دهد. بسته به بیمه‌ای که دارید، نوبت‌های تعویض بعدی می‌تواند در خانه انجام شود. در بسیاری از موارد، پرستاران را می‌توان برای تعویض ایمن لوله‌های تراکئوستومی آموزش داد. اگر لوله بسته شود و یا بیرون بیاید، آن‌ها باید برای انجام یک تعویض اضطراری آموزش‌دیده باشند.
 • تجهیزات: رفتن به خانه همراه با تراکئوستومی، مستلزم این است که تجهیزاتی را به همراه داشته باشید. شما ممکن است به اکسیژن و یا دستگاه ونتیلاتور نیاز داشته باشید و یا ممکن است یک ماسک ویژه داشته باشید که بتواند هوا را با فشار به ریه‌های شما بفرستد (به نام ماسک دریچه دار و یا آمبوبگ). بیشتر مردم به دستگاه مکش قابل‌حمل نیاز دارند تا به بیرون کشیدن خلط کمک کنند. این روش همچنین نیاز به کاتترهای یک‌بارمصرف ساکشن (مانند کاتتر ویسل تیپ) و محلول نمک دارد. شما و پرستارانتان در مورد نحوه استفاده از تمام تجهیزات ویژه خود قبل از رفتن به خانه آموزش خواهید دید.

زمانی که برای اولین بار می‌توانم خودم نفس بکشم، چه اتفاقی برای تراکئوستومی می‌افتد؟

 • اگر مسیر تنفسی شما خوب است و برای تنفس دیگر نیازی به ونتیلاتور ندارید، ممکن است لوله تراکئوستومی برداشته شود. این فرآیند (موسوم به کانولا برداری) شامل تعویض لوله‌های تراکئوستومی با لوله‌های کوچک و کوچک‌تر در طول زمان است برای اینکه اجازه دهیم، دهانه مجرای گردن به‌آرامی بسته شود.
 • قبل از برداشتن لوله، تیم پزشکی لوله تراکئوستومی را با یک «کلاهک قرمز» می‌پوشاند تا مطمئن شود که شما قادر به نفس کشیدن بدون هیچ مشکلی هستید.
 • زمانی که تیم پزشکی مطمئن شود که می‌توانید بدون لوله تنفس کنید، تراک بیرون آورده خواهد شد. مجرای گردن معمولاً به خودی خود بسته خواهد شد و جای زخم کوچکی روی آن باقی خواهد ماند.

می‌توانم با وجود استفاده از تراکئوستومی صحبت کنم؟

 • اگر حنجره (تارهای صوتی) زخمی نشود، بسیاری از مردم می‌توانند یاد بگیرند با تراکئوستومی صحبت کنند. برای انجام این کار، اغلب مردم باید قادر به گذراندن مدتی بدون حمایت یک دستگاه تنفس مصنوعی باشند.
 • اگر تراکئوستومی شما بالون (کاف) دارد، هوا باید قبل از تلاش برای حرف زدن، از بالون بیرون بیاید. سپس یک «دریچه گفتار» به لوله تراکئوستومی متصل می‌شود. شما با این کار می‌توانید از طریق لوله تنفس کنید و در عین حال به شما اجازه می‌دهد تا از طریق تارهای صوتی خود نیز تنفس کنید تا بتوانید صحبت کنید.
 • گفتار درمانی اغلب به مردم کمک می‌کند، یاد بگیرند چطور با وجود داشتن تراکئوستومی صحبت کنند. همه افراد نمی‌توانند با داشتن تراکئوستومی صحبت کنند و شما باید در مورد این موضوع با تیم پزشکی‌تان صحبت کنید.

آیا می‌توانم با تراکئوستومی غذا بخورم؟

 • برخی از افراد که با وجود داشتن تراکئوستومی کاملاً آگاه و هوشیار هستند، می‌توانند غذا بخورند. می‌توان تعادل خوبی ایجاد کرد بین کسب تغذیه کافی و داشتن قدرت خوب برای قورت دادن و کاهش خطر اینکه غذا یا مایعی به‌طور غیر عمد به درون ریه‌های شما ‌برود (که به‌عنوان «به داخل کشیدن هوا» شناخته می‌شود). غذای ویژه‌ای که شما می‌توانید بخورید به قدرت و هماهنگی ماهیچه‌های بلع بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است بتوانند از طعم غذا لذت ببرند؛ اما هنوز باید بیشتر مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق یک لوله تغذیه دریافت کنند.
 • درست بعد از جراحی تراکئوستومی، شما احتمالاً یک لوله تغذیه را در بینی خود و یا از طریق شکم مستقیماً به معده (یک لوله تغذیه) برای تغذیه خواهید داشت تا زمانی که بتوانید با دهان غذا بخورید.
 • شما نیاز به آموزش مجدد دقیق جویدن، بلعیدن و هماهنگی تنفس برای خوردن با وجود داشتن یک تراکئوستومی دارید. این می‌تواند هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا یاد بگیرد. گفتار درمانگران و متخصصان تغذیه اغلب می‌توانند به این فرآیند کمک کنند.

ریسک‌های بلندمدت مرتبط با تراکئوستومی

 • با داشتن تراکئوستومی، شما در معرض خطر بالاتری برای عفونت‌های ریه مثل ذات‌الریه خواهید بود. تمیز کردن دقیق محل تراکئوستومی و استوما می‌تواند به کاهش خطر عفونت کمک کند.
 • همیشه خطر خونریزی همراه با تراکئوستومی وجود دارد. در طی جراحی تراکئوستومی خطر بسیار کمی وجود دارد. هم‌چنین فرد می‌تواند خونریزی کند اگر لوله تراکئوستومی از دیوار نای عبور کند و وارد یک رگ خونی در گردن شود. این بسیار نادر اما خطرناک است.
 • بسیاری از افرادی که دارای تراکئوستومی هستند با سرفه کردن و بیرون کشیدن مخاط از ریه‌هایشان مشکل دارند. این ممکن است به دلیل کاهش قدرت ماهیچه‌ها و یا مشکلات موجود در راه تنفسی یا مشکلات ریوی باشد. هم‌چنین لوله تراکئوستومی ممکن است با یک تکه بزرگ از خلط مسدود شود (به آن سد خلط می‌گویند)، بنابراین مهم است که بدانید چگونه آن را به سمت بیرون مکش کنید.
 • احتمال دارد که لوله تراکئوستومی به‌صورت تصادفی از دهانه مجرا روی گردن بیفتد. در چند روز اول بعد از جراحی، تنها یک ارائه‌کننده خدمات بهداشتی آموزش‌دیده باید لوله را دوباره به داخل مجرا بفرستد. هرچه طول لوله طولانی‌تر باشد، برگرداندن آن به‌جای قبلی راحت‌تر است (لوله در صورت بیرون آمدن باید قبل از جایگذاری مجدد تمیز شود). بااین‌حال، برای افرادی که مشکل تنفس دارند، این می‌تواند مشکل باشد و تیم پزشکی‌تان به شما و پرستارتان یاد می‌دهد که در چنین وضعیتی باید چه‌کاری انجام دهید. همیشه باید یک لوله تراکئوستومی جایگزین به همراه خود داشته باشید. گاهی اوقات یک سایز کوچک‌تر در موارد اضطراری به کار می‌رود.
برچسب ها: تراکئوستومی

1 نظر

حسن:
20 February 1399, 03:02:08 PM
پاسخ

با سلام وخسته نباشید. در مورد تراکیاستومی شایلی با وجود کانولا آیا لازم هست کاف لوله تراکیاستومی خالی شود چون کانولا خودش بالاتر ازکاف سوراخ دارد و وقتی لوله مخصوص صحبت کردن ودرپوش آنرا بگذاریم راه هوایی مستقیم به حنجره ختم می شود. با سپاس پرستار 26 سال کا ICU.

افزودن نظر

شماره تماس
شماره تماس 2