انواع پمپ تزریق

نویسنده mehdiadmin 30 آبان 1397 0 نظر

دستگاه پمپ تزریق خارجی یک وسیله پزشکی است که برای فرستادن مایعات به بدن بیمار به طور کنترل شده ای به کار می رود. انواع مختلفی از پمپ های تزریق وجود دارد که برای اهداف مختلف و در محیط های مختلف استفاده می شوند.

پمپ های تزریق ممکن است قادر به فرستادن مایعات در مقادیر زیاد و یا کم باشد و ممکن است برای عرضه مواد مغذی یا دارویی مانند انسولین یا هورمون های دیگر، آنتی بیوتیک ها، داروهای شیمی درمانی و داروهای ضد درد استفاده شود.

بعضی از پمپ های تزریق به طور عمده برای استفاده ثابت در بستر بیمار طراحی شده است. دیگر پمپها، پمپ های قابل حمل نامیده می شوند که قابل حمل و پوشیدن هستند.

تعدادی از پمپ های تزریقی که معمولا استفاده می شوند برای اهداف تخصصی طراحی شده اند. این پمپها عبارتند از:

پمپ انترال - یک پمپ برای تامین مواد مغذی مایع و داروها به دستگاه گوارش بیمار استفاده می شود.

پمپ بی حسی کنترل شده توسط بیمار (PCA) - یک پمپ برای فرستادن داروهای ضد درد است که با تجهیزات خود به بیماران امکان می دهد تا مقدار مورد نیاز دارو را شخصاً برنامه ریزی کنند.

پمپ انسولین - یک پمپ معمولا برای فرستادن انسولین به بیماران مبتلا به دیابت استفاده می شود. پمپ های انسولین اغلب در خانه استفاده می شود.

پمپ های تزریق ممکن است به صورت الکتریکی یا مکانیکی کار کنند. پمپ های مختلف به روش های مختلف عمل می کنند. مثلا:

  • در یک پمپ سرنگ یا سرنگ پمپ ،  مایع در مخزن سرنگ نگهداری می شود و یک پیستون متحرک انتقال مایع را کنترل می کند.
  • در پمپ الاستومریک، مایع در یک مخزن بالون کششی نگه داشته می شود، و فشار از دیواره های کششی بالون باعث انتقال مایع می شود.
  • در یک پمپ فشاری (پریستالتیک)، مجموعه ای از غلتک ها بر روی یک طول لوله ی انعطاف پذیر قرار می گیرد و مایع را به جلو حرکت می دهد.
  • در یک پمپ چند کاناله، مایعات را می توان از چندین مخزن در چندین بار تحویل داد.
  • یک پمپ هوشمند مجهز به ویژگی های ایمنی مانند هشدار- کاربر است که هنگامی که خطر واکنش معکوس دارو وجود داشته باشد، فعال می شود یا زمانی که کاربر پارامترهای پمپ را خارج از محدودیت های ایمنی مشخص شده تنظیم می کند.

نویسنده : مهندس فرشاد امامقلی

افزودن نظر

شماره تماس
شماره تماس 2