آپنه انسدادی خواب چیست؟

نویسنده HostiranAdmin 12 دی 1397 0 نظر راهنما,

یکی دیگر از شب‌های بی‌قراری که با غلت خوردن‌، چرخیدن و بیدار شدن‌های تکرارشونده همراه است و همسری که برای خوابیدن به یکی دیگر از اتاق‌ها می‌رود. آیا همه این‌ها آشنا به نظر می‌رسند؟ بسیار خوب، بیش از %۴۰ از مردان بالغ و % ۲۴ از زنان بزرگ‌سال عادت به خروپف دارند. این عادت اغلب نشانه‌ای از آپنه انسدادی در حین خواب (Obstructive Sleep Apnea) است و این بیماری محدودیت سنی ندارد.

اما آخرین باری که با دقت به نحوه خوابیدن کودکتان توجه کردید، کی بود؟ حدود ۱۵ درصد از کودکانی که در خواب خروپف می‌کنند، نیز در معرض خطر ابتلا به عوارض آپنه انسدادی در حین خواب (OSA) هستند.

 

چه چیزی باعث می‌شود که خروپف کنیم؟

خروپف زمانی رخ می‌دهد که انسداد موجود در مسیر هوایی فوقانی موجب اختلال در جریان هوا از طریق بینی و دهان ‌شود. زمانی که کودکان (و بزرگسالان) به خواب می‌روند، این انسداد می‌تواند تنفس آن‌ها را قطع کند. خروپف شدید اغلب نشانه‌ای از OSA است و معمولاً اولین بار توسط کسی که عاشق بیمار است، تشخیص داده می‌شود.

 

آیا ممکن است فرزند من مبتلا به آپنه انسدادی خواب باشد؟

 

آپنه خواب در کودکان 

همانند بزرگ‌سالان، بعضی از علائم OSA در کودک شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خرناس با صدای بلند، مکث در تنفس و دشواری تنفس در حین خواب
  • بی‌قراری و عرق کردن هنگام خواب
  • بند آمدن تنفس به‌صورت متناوب، بریده‌بریده نفس کشیدن یا خرخر کردن در حین خواب
  • موقعیت‌های غیرمعمول خواب، به‌عنوان مثال قرار دادن گردن در ارتفاع بالا با قرار دادن چند بالش روی هم
  • تنفس از طریق دهان به‌جای بینی در شب
  • سردردهای مکرر
  • احساس خستگی در صبح
  • بینی گرفته، اشتهای کم و / یا مشکلات بلعیدن

 

به یاد داشته باشید، یک خواب آشفته در شب قبل، می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در تمرکز و توجه بیمار مبتلا به OSA در روز بعد شود. فرقی نمی‌کند که مادر بازنشسته شما به این بیماری مبتلا است یا فرزند پیش‌دبستانی‌تان.

 

درمان آپنه انسدادی خواب

زمانی که بیماری OSA تشخیص داده می‌شود، روش‌های مختلفی برای درمان علائم آن وجود دارد. در کودکان ممکن است نیاز به عمل جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی و لوزه‌ها باشد. ایجاد تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی هم برای بزرگ‌سالان و هم برای کودکان می‌تواند در زندگی روزمره مورد استفاده قرار گیرد تا به تسکین نشانه‌ها کمک کند.

گزینه درمانی دیگر برای بزرگ‌سالان و کودکانی که مبتلا به OSA هستند، عبارت است از؛ یک دستگاه فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) و ماسک سفارشی ساز ApneaSeal که به آن‌ها کمک می‌کنند در شب به‌راحتی تنفس کنند. این ماسک به‌طور خاص برای تناسب بهینه با خطوط بینی هر فرد طراحی شده ‌است که آن را برای همه سنین مناسب می‌سازد.

برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد دستگاه CPAP و ماسک پیدا کنید، با فروشگاه AZteb.com تماس برقرار کنید تا اطلاعات کامل در اختیار شما قرار گیرد.

 

برچسب ها: CPAP

افزودن نظر

شماره تماس
شماره تماس 2