Azteb

بالون پمپ

بالون پمپ
بالون پمپ
بالون پمپ که به آن بالون پمپ داخل آئورتی یا IABP نیز گفته می شود، از اواخر سال 1960 به طور گسترده در جراحی های قلب استفاده می شود. این دستگاه در طول زمان پیشرفت های بسیاری داشته است که منجر به استفاده از آن در موارد پزشکی بسیاری شده است. امروزه پمپ بالن یکی از رایج ترین دستگاه کمکی مکانیکی در انواع عمل های مربوط به قلب است. برخی از جراحی هایی که در آن ها از بالون پمپ استفاده می شود عبارتند از عمل قلب، بای پس (Bypass) و آنژیوپلاستی که به آن  اینترونشن کرونر قلب (percutaneous coronary intervention) نیز می گویند. آنژیوپلاستی در واقع باز کردن انسداد رگ های قلب یا شریان های کرونری تنگ شده است.
بالون پمپ، یک بالن بلند و نازک است که جریان خون در آئورت ها را کنترل می کند و در کل برای بهبود جریان خون در بدن استفاده می شود. هنگامی که قلب در حال پمپاژ خون است، این بالن کوچک تر می شود تا خون به راحتی به دیگر قسمت های بدن برسد و هنگامی که قلب در حال استراحت است بزرگ می شود تا خون بیشتری در قلب نگه داشته شود. اگر خون کافی به قلب نمی رسد یا قلب نمی تواند خون کافی به بدن برساند، ممکن است استفاده از بالون پمپ توسط پزشک تجویز شود. این عارضه که شوک کاردیوژنیک (Cardiogenic Shock) نامیده می شود، معمولا پس از حمله های قلبی اتفاق می افتد که قلب ضعیف تر از حالت عادی است. از بالون پمپ در عمل های جراحی قلب و ریکاوری های پس از جراحی نیز استفاده می شود. در شرایطی که از این بالون در جراحی استفاده شود، فقط برای مدت کوتاهی مثل چند ساعت تا چند روز در بدن مانده و سپس توسط پزشک از بدن خارج می شود. برخی دیگر از مشکلات قلبی که منجر به شوک کاردیوژنیک می شوند، عبارتند از:
  • آنژین ناپایدار
  • حمله ی قلبی
  • نارسایی های قلبی
  • آریتمی قلبی
  • میوکاردیت (Myocarditis) 

نحوه ی عملکرد
قلب خون و دیگر مواد مغذی را از طریق سرخرگ ها به تمام بدن می رساند. روی دیواره ی بیرونی قلب نیز سرخرگ هایی وجود دارد که به آن ها سرخرگ های تاجی یا کرونری می گویند و قلب اکسیژن و دیگر مواد مغذی را از طریق این سرخرگ دریافت می کند. با انقباض قلب، خون به بدن منتقل شده و با آزاد شدن عضله های قلب، خون در سرخرگ تاجی به جریان در می آید تا به قلب برسد. بالون پمپ کمک می کند خون راحت تر در این سرخرگ ها جریان پیدا کند.
اگر از بالن هنگام جراحی برای مثال جراحی بای پس استفاده شود، پزشک پس از بیهوشی دستگاه در بدن قرار می دهد. در غیر این صورت، به بیمار آرام بخش داده می شود و سپس پا را بی حس می کند تا بالون را وارد کند. بالون پمپ به یک تیوب یا لوله که کاتتر نیز نامیده می شود، متصل می شود. پزشک پس از ایجاد یک برش کوچک در ران پا، پمپ لوله را درون یکی از رگ های درون ران قرار داده و با استفاده از دوربین آن را به سمت آئورت هدایت می کند. این وسیله به یک کامپیوتر وصل شده که مشخص می کند چه زمانی این بالن بزرگ و چه زمانی کوچک شود. برای بزرگ شدن بالن از هلیوم استفاده می شود، زیرا در صورت وجود نشتی برای بدن مشکلی ایجاد نمی کند. ممکن است بیمار در قسمت قفسه ی سینه کمی احساس درد کند اما هنگامی که بالون در جای خود قرار گرفت دیگر احساس ناراحتی نخواهد کرد. از این رو اگر درد سینه پس از چند دقیقه برطرف نشد، لازم است حتما پزشک یا پرستار در جریان قرار داده شود.
پمپ بالون به بهبود گردش خون کمک کرده و بار کاری قلب را به طرز چشم گیری کاهش می دهد که در نتیجه ی آن اکسیژن بیشتری به قلب و کل بدن می رسد.

هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.